فیلم کارگردان سوری در جشنواره مقاومت

منتشر شده در 30 مرداد 1395
فیلم کارگردان سوری در جشنواره مقاومت

فیلم سینمایی جدید کارگردان پادشاه شن‌ها با عنوان"فانی و از هم گسیخته"(فانیه و تتبدد) در بخش بین‌الملل چهاردهمین جشنواره بین‌المللی مقاومت به نمایش درمی‌آید. این فیلم نجدت انزور، کارگردان جنجالی سوری از پشت پرده جنایات یکی از رهبران داعش رازگشایی می‌کند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، قصه فیلم به این شرح است: زنی معلم در روستایی در نزدیکی سوریه که توسط داعش  اشغال شده است، یکی از پسرهای او در ارتش سوریه خدمت می‌کند و دیگری در خارج از کشور زندگی می‌کند و دختر کوچکش تقریبا 11 سال دارد. شاهزاده داعش عاشق دخترک شده و با قطع مقرری و حقوق و دسترسی به مواد غذایی، مادر را تحت فشار قرار می‌دهد تا بخاطر زندگی‌شان تن به خواسته‌ی وی دهد. مادر باهوش و قوی، به مقاومت و به چالش کشیدن شاهزاده ادامه می‌دهد، به طوری که شاهزاده در نهایت راهی به جز ربودن دختر و زندانی کردن مادر پیدا نمی‌کند، جایی که او را تحت شکنجه‌های جسمی قرار می‌دهد، تا اینکه برادر دختر، که در سوریه سرباز جنگی بوده، او را نجات می‌دهد.

نجدت اسماعیل انزور کارگردان مشهور سوری سازنده فیلم جنجالی «پادشاه شن‌ها» است که به داستان عبدالعزیز آل سعود موسس پادشاهی سعودی در عربستان می‌پردازد و در دوره گذشته نمایش آن در جشنواره مقاومت و سینماهای سوریه بازتاب‌های گسترده‌ای را به همراه داشت. این کارگردان حتی از سوی "عدنان العایض"مفتی عربستانی محکوم به اعدام شده است.

فیلم قبلی نجدت انزوریک فیلم تاریخی بود که تاریخ بوجود آمدن رژیم آل سعود در سرزمین حجاز و نجد را حکایت می‌کرد و فیلم جدید این فیلمساز جنایات و وحشیگری‌های رهبران و مزدوران داعش را به تصویر می‌کشد.

همچنین پنج عنوان فیلم با موضوع فاجعه منا و عربستان در بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره مقاومت به نمایش درمیآیند.

روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت؛ در آستانه سالروز فاجعه منا با اعلام این خبر افزود: فاجعه منا بدون شک، یکی از تلخ‌ترین فجایع در سال‌های اخیر بود که در اثر بی‌کفایتی و بی‌تدبیری حکام سعودی به وقوع پیوست و هزاران تن از زائران خانه خدا بی‌گناه و مظلومانه به شهادت رسیدند. این فاجعه و در ادامه آن فضاسازی‌های شبکه‌های وابسته آل سعود به گونه‌ای رقم خورد تا ابعاد تلخ این فاجعه از اذهان عمومی جهانیان مخدوش یا پنهان بماند.

جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در این دوره جشنواره موضوع فاجعه منا را به عنوان یکی از موضوعات محوری و محتوایی هم در بخش‌های داخلی و هم، بین‌الملل مورد توجه قرار داده  که پس از جمع بندی آثار در بخش‌های داخلی پنج عنوان فیلم در مرحله مسابقه قرار گرفته است.