150 هزار نفر در پردیس بهمن سنندج فیلم دیدند/ رونق بازار فیلم‌های اجتماعی

منتشر شده در 20 اسفند 1396
150 هزار نفر در پردیس بهمن سنندج فیلم دیدند/ رونق بازار فیلم‌های اجتماعی

سمیرا قریب: مردم شهر سنندج هنردوست و اهل فرهنگ هستند، این را می‌شود با سفری کوتاه به این شهر زیبا متوجه شد. در کنار موسیقی و شعر، سینما هم یکی از دلمشغولی‌های مردم این منطقه است. پردیس بهمن سنندج که یکی از مهمترین و پرمخاطب‌ترین سینماهای حوزه هنری است، محلی امن و مطلوب برای جوانان و خانواده‌های این شهر است. حیدر مرادی مدیر این پردیس درباره وضعیت فروش و جذب مخاطب در سال 96 با ما صحبت کرد.

وضعيت پرديس سينمايي بهمن سنندج از نظر ميزان فروش و مخاطب در سال 96 چگونه بود؟

حیدر مرادی: اگر به طور دقيق بخواهم بگويم تا الان ١٣٩,٤٢٩ هزار نفر مخاطب داشته‌ايم. با بليت  ميهمان و بلیت نيم‌بها این رقم به ١٥٠هزار نفر می‌رسد. خوشبختانه با در نظر گرفتن افزايش بهاي بليت و ضعف فيلم‌ها نسبت به سال قبل، سينما بهمن سنندج مخاطب خود را حفظ کرده و سومين سينماي پرفروش در حوزه هنری به حساب مي‌آيد.

وقتی از مخاطب صحبت می‌کنیم، باید جمعیت شهرها را هم در نظر بگیریم.

پرفروش‌ترين سينماهاي حوزه هنري به ترتيب در استان‌هاي اصفهان، تهران، مشهد، شيراز و سنندج قرار دارند، ديگر استان‌ها كلان شهرهايي با جمعيت بالا هستند، اما سنندج جمعيت ٤٠٠ هزار نفری دارد كه حدود٢٥٠ هزار نفر آنها مخاطب سينما هستند.

 سينما بهمن سنندج مخاطب زيادي دارد، به شکلی که می‌تواند با استان‌های پر جمعیت و پررونق از نظر اقتصادی رقابت کند.

مردم سنندج، مردمي فيلم‌بين، فرهنگي و اهل سينما هستند و سينما به عنوان كالا و محيطي فرهنگي در اولويت انتخاب آن‌هاست. با وجود درآمد پايين مردم به سينما مي‌آيند تا با ديدن فيلم چيز هايي بياموزند و تغيير نگرش دهند.

كم فروش و پرفروش ترين فيلم ها در اكران ٩٦ كدام‌ها بوده‌اند؟

پرديس سينما بهمن،٣سالن با ظرفيت هاي ٥٦٩نفره،١٣٠نفره و ٦٠نفره دارد. از لحاظ سالن، سالن شماره يك كه سالن اصلي و قديمي است بيشترين فروش را دارد. از لحاظ فيلم، فيلم هاي پرفروش در سراسر ايران مانند «نهنگ عنبر٢»، «گشت  2»، «آيينه بغل» در سنندج هم پرفروش بوده است. برخي فيلم هاي كمدي با اين كه داستان خوبي نداشته اند، فروششان بالا بود، علت آن نبود فيلم‌هاي بهتر در زمان اكران است.

در سینمای شما از چه سبك فيلم هايي بيشتر استقبال مي‌شود؟

در كنار فيلم هاي كمدي، فيلم هاي اجتماعي فروش بالايي دارد و مردم از فيلم‌هايي مانند «ابد و يك روز»، «ماجراي نيم روز»، «رگ خواب»، «ملي و راه هاي نرفته‌اش»، «خفگي» و ... استقبال كردند.

دليل استقبال بالا از فيلم‌هاي اجتماعي چيست؟

مردم سنندج مردمي با فرهنگ، فيلم‌بين، اهل مطالعه و واكاوي مسائل فرهنگی و اجتماعی هستند. آن ها براي تحليل، تغيير نگرش و همذات‌پنداري به تماشاي فيلم‌هاي اجتماعي مي‌نشینند و واقعيت‌هاي اجتماعي را تحليل مي‌كنند. افرادی كه براي گريز از دغدغه‌هاي روزانه و تفريح به سينما مي‌روند فيلم هاي كمدي را به فيلم هاي اجتماعي ترجيح مي‌دهند.

از استقبال فيلم‌ها راضي هستيد؟

ضعف فيلم هاي اكران شده نسبت به سال گذشته باعث افت فروش و كاهش استقبال مخاطبان شده و اين مسئله در تمام استان ها اتفاق افتاده است.اما مردم سنندج تحت هر شرايطي سينما را انتخاب مي‌كنند و به صورت هفتگي به سينما مي آيند.

چه برنامه هایی برای جذب مخاطب در سینمای شما صورت گرفته است؟

ما برای سازمان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، موسسه‌ها و... بليت نيم بها قرار مي دهيم، همچنين برگزاري گالري و تأسيس كتابخانه تخصصي در پرديس سينما، كيفيت خوب سينما و اختصاص سانس هاي كودك و نوجوان در روز هاي پنج شنبه از جمله برنامه هاي ما براي جذب مخاطب است.علاوه بر اين،در سال هاي٩٥ و ٩٦مسابقاتي را براي مخاطبان برگزار كرديم. در اين مسابقات به مخاطباني كه بيشترين بليت را از سانس و سالن هاي متفاوت خريداري كرده بودند،از سوي حامي برنامه جوايزي اهدا شد. اقدام ديگر ما اختصاص سالن هاي سينما به پرسنل دادگستري، دانش آموزان مدارس و ديگر ارگان ها است، براي مثال در چند روز گذشته روانشناس خانم دكتر فردوسي‌ به پرديس آمدند و همايشي داشتند. ما در پرديس سينمايي براي اولين بار در ميان تمام سينما هاي حوزه هنري دوبله همزمان را اجرا كرده ايم، به اين صورت كه در هنگام پخش تكه هايي از فيلم همزمان براي مخاطبان به صورت همزمان ترجمه مي‌شد. در پشت بام پرديس استديو ضبط صدا و موسيقي راه اندازي شده و در آن برنامه هايي مانند برنامه صداوسيما ضبط مي شود.

پرديس سينمايي امسال ميزبان جشنواره فيلم فجر  نبود، اين مسئله چقدر براي شما و مخاطبانتان مهم است؟

سينما شيدا تحت پوشش وزارت ارشاد ميزبان جشنواره بود، اما به دليل آن كه اين سينما قدمت بالايي دارد و از كيفيت خوبی برخوردار نيست مردم از آن استقبال نمي كنند و در عوض به پرديس سينمايي بهمن مي آيند. ما مخاطبان خاص خودمان را داريم و حتي در مدت جشنواره نيز استقبال بالا بوده و ظرفيت سينما تا اول و دوم اسفند ماه تكميل شده است.

یکی از برنامه‌های پررونق پردیس شما سانس کودک بوده.

سانس ساعت شش در روز هاي پنج شنبه و جمعه مختص به اكران فيلم و انیميشن كودكان است، تا خانواده ها همراه با كودكان زير ٧سال خود به سينما بيايند. اين كار باعث مي شود كودكان با محيط فرهنگي سينما از كودكي آشنا شوند، به تحليل فيلم‌ها بپردازند و ميان آنها با خانواده ها و همسالانشان ديالوگ هايي برقرار شود. اگر جشنواره فيلم كودك و نوجوان سالي يك مرتبه در اصفهان برگزار مي‌شود ما اين جشنواره را هر هفته در پرديس سينمايی داريم.

چه برنامه كاری برای پرديس در سال آينده داريد؟

از جمله برنامه‌هاي ما برای سال 97،گسترش بحث سينما كودک و رفع محدوديت های سينماتک است. همچنين تصميم‌هايي در جهت گسترش كتابخانه تخصصي و بخش گالري، برگزاري جُنگ‌هاي هفتگي و مسابقاتی با اسپانسرهاي قوي‌تر در نظر داريم. در صورت دريافت بودجه از سوی استان و يا موسسه بهمن سبز صندلی‌های سينما را تعويض می‌كنيم.