کارگردان علاقه‌مند به موضوع‌های اجتماعی/ نگاهی به کارنامه پوریا آذربایجانی

منتشر شده در 1 اردیبهشت 1397
کارگردان علاقه‌مند به موضوع‌های اجتماعی/ نگاهی به کارنامه پوریا آذربایجانی

پوریا آذربایجانی به شهادت چهار فیلمی که ساخته کارگردانی علاقه‌مند به مسائل روز اجتماعی است.


پوریا آذربایجانی از نسل تازه فیلمسازان است، سینماگری با چهار فیلم که به نظر می رسد بیشتر به سینمای اجتماعی تماسل دارد. تا اینجا مهمترین فیلم آذربایجانی «تجریش ناتمام» است، عاشقانه‌ای شهری که داستان زن و مردی را روایت می‌کند که گذشته‌ای مشترک داشته‌اند و در آستانه سال نو، یک روز را با هم در تهران می‌گذرانند. «تجریش ناتمام» عاشقانه‌ای نوستالژیک است، به ویژه برای نسلی که جوانی‌اش را در دهه هفتاد شمسی و با سینما گذرانده. آذربایجانی پیش از «تجریش ناتمام» فیلم «روایت‌های ناتمام» را ساخته بود. «اروند» دیگر فیلم این کارگردان به ماجرای شهدای غواص اشاره داشت و البته قصه‌ای امروزی را با گذشته پیوند می‌زد.

«اروند» که در سی و چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر رونمایی شد، نظر مثبت بسیاری را برانگیخت اما اکران عمومی موفقی نداشت. «جشن دلتنگی» فیلم تازه آذربایجانی یک درام پرشخصیت و اجتماعی است. فیلمی که گسست روابط در جامعه امروز را به نمایش می‌گذارد، درامی شهری که قرار است بخشی از زندگی ما را تصویر و تفسیر کند. بابک حمیدیان، مینا ساداتی، محسن کیایی، بهنام تشکر، پانته‌آ پناهی‌ها و ساغر قناعت بازیگران این فیلم هستند.

تنوع بازیگران می‌تواند یکی از جذابیت های فیلم تازه آذربایجانی باشد. فیلمی که در فصلی مناسب روی پرده رفته، اما رقیبان بسیاری برای جذب مخاطب دارد. پخش این فیلم با موسسه بهمن سبز است. آذربایجانی در فضاسازی موفق است و شخصیت‌های فیلم‌هایش جذاب و باورپذیر هستند، مسائلی که او دستمایه ساخت فیلم قرار می‌دهد به دلیل ارتباط مستقیم با زندگی مردم، برای تماشاگر ملموس و قابل درک است.