درباره مجید مجیدی/ فیلمسازی با رنگ و بوی ایرانی

منتشر شده در 22 اردیبهشت 1397
درباره مجید مجیدی/ فیلمسازی با رنگ و بوی ایرانی

مجید مجیدی چهره‌ای بین‌المللی با فیلم‌هایی است که عطر و بوی ایرانی دارند.

 

نرجس علوی مقدم: مجید مجیدی اولین کارگردان ایرانی است که فیلمش نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد. بچه‌های آسمان یکی از ستایش شده‌ترین آثار این سینماگر که تا مرز دریافت اسکار نیز پیش رفت در بسیاری از کشورهای جهان روی پرده رفته و برای بسیاری از تماشاگران غیرایرانی سینمای ایران شناخته شده است.

 

مجیدی در دهه 60 و به عنوان بازیگر کارش را آغاز کرد اما نامش با نخستین فیلمش بدوک بر سر زبان افتاد و می توان گفت در یک دهه او یکی از مهمترین سینماگران ایرانی بود که توانست نام سینمای ایران را در محافل بین‌المللی مطرح کند. نوع نگاه او به مسائل انسانی که ریشه در باورهای مذهبی دارد آثار او را منحصر به فرد می کند و همین ویزگی برای مخاطب غربی جذاب بود. در نخستین فیلم های مجیدی بدوک پدر بچه های آسمان و رنگ خدا کودکان و نوجوانان و چالش هایی که با دنیای بزرگترها داشتند پررنگ تر از فیلم های بعدی این سینماگر بود.

 

البته در فیلم های بعدی این سینماگر هم می توان ردپای کودکان را دید. اما مجیدی پس از باران به دنیای بزرگترها پا گذاشت و کوشید مسائل آنان را مطرح کند. فقر و غنا ارزش های معنوی توجه به حضور خداوند در سراسر زندگی برابری انسان ها و لزوم توجه به عشق و معنویات از مضامینی است که در فیلم های مجیدی تکرار شده اند. سینمای او ریشه در شرق دارد و بسیار ایرانی است. عاطفه ایرانی شور و شوق و باورهای مذهبی را می توان در سینمای شاعرانه او دید و  از آن لذت برد.

 

مجیدی با ساخت فیلم محمد رسول الله (ص) به حوزه ای تازه ورود کرد و در اثری شاعرانه به پیامبر اسلام ادای دین کرد. آن سوی ابرها فیلم تازه او که این روزها روی پرده رفته یک حرکت تازه در کارنامه حرفه ای مجیدی است فیلمی که در هند ساخته شده و با مختصات و معیارهای سینمای هند، یک فیلم هندی پر احساس و عاطفی است. البته فیلم به اندازه آثار ایرانی این سینماگر برای مردم جذاب نبوده، شاید به این دلیل که مخاطب سینمای این کارگردان را به دلیل رنگ و عطر ایرانی‌اش دوست دارد و حالا که او درباره شخصیت‌هایی هندی فیلم ساخته، مخاطب ایرانی چندان مایل به تماشای فیلم او نیست.