نگاهی به مجموعه «رهایم نکن»/ عکس واقعی از جامعه امروز

منتشر شده در 12 خرداد 1397
نگاهی به مجموعه «رهایم نکن»/ عکس واقعی از جامعه امروز

این تصویر واقعی جامعه ماست، اضمحلال نهاد خانواده و سقوط اخلاق.

نرجس علوی‌مقدم: «رهایم نکن» با فاصله بهترین مجموعه ماه رمضان امسال است. امتیاز اصلی مجموعه توجه آن به فضا و مناسبات جامعه است، اگرچه این داعیه در مجموعه «سر دلبران» هم وجود دارد، اما با مقایسه این دو مجموعه مناسبتی می‌توان متوجه شد که کدامیک درباره اجتماع، آنگونه که هست سخن می‌گویند؟ «رهایم نکن» داستان یک خانواده است که در راس آن حاج رسول (امین تارخ) قرار می‌گیرد، مردی که به مرور متوجه می‌شویم لغزشی بزرگ در زندگی فردی و خانوادگی خود داشته، هر چند کوشیده آن را به شیوه‌ای جبران کند. در طول قصه در کنار این که شخصیت رسول ساخته و کامل می‌شود. دیگران را نیز بهتر می‌شناسیم.

فرناز (دنیا مدنی)، امیر (نیما شعبان نژاد) و حتی محبوبه (مارال فرجاد). نویسنده به خوبی توانسته چرخش شخصیت‌ها را نشان دهد و مدام ذهن تماشاگرش را وارد یک بازی تازه کند. بازی قضاوت کردن و رو دست خوردن. «رهایم نکن» سیاهی و تلخی زندگی این روزها را نشان می‌دهد، بدون این که محافظه‌کاری کند، نشان می‌دهد که ارزش‌های اخلاقی و اهمیت نهادهایی همچون خانواده چقدر شکننده هستند و زیر پوست این شهر، چه هیولایی خفته. هیولای بی‌ایمانی و بی‌اخلاقی که نسل‌ها را می‌بلعد، امیدها را بر باد می‌دهد و در نهایت جامعه را روی شیب سقوط قرار می‌دهد.

عسگرپور پس از تجربه نه چندان موفق «نفس گرم» که شعاری و غیرجذاب بود، در «رهایم نکن» با انتخاب یک قصه منسجم و خلق موقعیت‌های واقعی مخاطبش را سر ذوق می‌آورد و او را ترغیب می‌کند قصه را دنبال کند. جسارت برای طرح همه زوایای مشکلات خانوادگی و پرداختن به فضای سردی که بر روابط در جامعه وجود دارد، رشد منفعت طلبی و فاصله از اصول و معیارهای اخلاقی، «رهایم نکن» را به اثری منتقد، امروزی و جسورانه تبدیل کرده. مجموعه‌ای که در آن از سطحی نگری و سانتیمانتالیسم «بچه مهندس» خبری نیست، مجموعه‌ای خوش ساخت با بازی‌های خوب که شبیه زندگی امروز ماست، نه همچون «سر دلبران» تصویری اغراق آمیز و غیرواقعی از مردم و جامعه.

عسگرپور با «رهایم نکن» گامی به جلو برداشته، فراتر از «نفس گرم» که تجربه‌ای شکست خورده بود. در عوض محمدحسین لطیفی که پیشتر با «صاحبدلان» یکی از به یادماندنی ترین مجموعه‌های رمضانی را ساخته بود درگیر کلیشه‌ها و شخصیت‌های غیرواقعی و غیرجذاب شده. مقایسه «بچه مهندس» با دو مجموعه ماه رمضانی امسال عملا بی فایده است. این مجموعه باید در باکس برنامه کودک پخش می‌شد، به این دلیل مهم که به دنیای پیچیده بزرگترها  ارتباطی ندارد.