سبد متنوع اکران عید فطر/ این سفره رنگین است

منتشر شده در 22 خرداد 1397
سبد متنوع اکران عید فطر/ این سفره رنگین است

اکران عید فطر امسال به دلیل چینش فیلم‌های متنوع می‌تواند امیدوارکننده باشد.

 

نرجس علوی مقدم: با این که سه ماه از سال 97 گذشته اما همچنان می توان امیدوار بود، گیشه سینماها مانند نوروز و نخستین روزهای سال رونق بگیرد، این در حالی است که اکران ماه رمضان نتوانست انتظارها را برآورده کند و چشم‌ها به اکران عید فطر دوخته شده است. چینش فیلم‌ها در این بازه زمانی نشان دهنده تنوع و تکثر برای جذب مخاطب و سلیقه‌های متنوع است. در این ترکیب هم فیلم کودک داریم، هم فیلم‌های اجتماعی. فیلم بهمن فرمان‌آرا هم خوشبختانه به اکران عید فطر رسیده تا سینماگرانی از نسل‌های مختلف با هم رقابت کنند.

 

از میان فیلم‌های روی پرده در عید فطر، «خاله قورباغه» ساخته افشین هاشمی اثری برای کودکان و برای متولدین دهه 60 نوستالژیک و شیرین است. «خاله قورباغه» پس از بیست سال در قالب فیلم به سینما آمده است. باید دید کودکان امروز با این عروسک شیرین که در اوایل دهه 70 محبوب بینندگان برنامه کودک بود، ارتباط برقرار می‌کنند.

 

فیلم «شماره 17 سهیلا» یک فیلم عمیق اجتماعی با موضوعی هشداردهنده و تاثیرگذار است. فیلمی جذاب درباره روابط پیچیده دنیای امروز و با بازی درخشان مهرداد صدیقیان و زهرا داوودنژاد. فیلمی که تماشایش ذهن مخاطب را درگیر می‌کند. باعث خوشحالی است که فیلمی چنین ارزشمند به اکران خوب عید فطر رسیده تا بهتر دیده و درک شود. «در وجه حامل» نیز آن طور که از ترکیب بازیگران، حال و هوا و آنونسش می‌توان حدس زد یک اثر اجتماعی است. مصطفی کیایی تهیه‌کننده این فیلم است که در این سال‌ها یکی از پرچمداران سینمای انتقادی و اجتماعی بوده است. یکی دیگر از فیلم‌های مهم اکران عید فطر 97 «دارکوب» به کارگردانی بهروز شعیبی است. فیلمی با حضور مهناز افشار، امین حیایی و سارا بهرامی. سارا بهرامی برای بازی در این فیلم و در نقش مادری معتاد، سیمرغ بلورین بهترین فیلم سی و ششمین جشنواره فیلم فجر را تصاحب کرد. «دارکوب» یک ملودرام اجتماعی است که می‌تواند برای مخاطب خسته از کمدی‌های سطح پایین و دمده جذاب باشد.

 

«لازانیا» به کارگردانی حسین قناعت و «دشمن زن» ساخته کریم امینی دو کمدی عامه‌پسند لیست اکران عید فطر هستند.  «دشمن زن» از تولیدات حسین فرحبخش است، که در یکی دو سال اخیر دوباره به سینمای کمدی توجه نشان داده و آثار سطح پایینی که تولید کرده، مورد توجه قرار گرفته و فروش خوبی داشته است.

 

اما مهمترین فیلم اکران عید فطر، «دلم می‌خواد» ساخته بهمن فرمان آراست. اگر چه ممکن است فیلم با بهترین ساخته های این کارگردان تفاوت داشته باشد، اما به هر حال اکران فیلمی از یک کارگردان باسابقه و گزیده کار برای سینمادوستان جذاب است. محمدرضا گلزار در این فیلم نقش نویسنده را بازی می‌کند و آنهایی که «دلم می‌خواد» را دیده‌اند معتقدند کیفیت نقش آفرینی گلزار در آن بالا و قابل توجه است. فیلم بازیگران خوبی دیگری هم دارد که نام هر یک می تواند به جذب مخاطب کمک کند. «دلم می‌خواد» احتمالا فروش متوسط به بالایی خواهد داشت.