جشنواره جهانی گامی برای ارتباط با دنیا/ صدای ایران به گوش جهان می‌رسد؟

منتشر شده در 12 اسفند 1397
جشنواره جهانی گامی برای ارتباط با دنیا/ صدای ایران به گوش جهان می‌رسد؟

جشنواره جهانی فیلم فجر، راهی برای ارتباط با سینمایی غیر از هالیوود است.

علی رضایی: جشنواره جهانی فیلم فجر، راهی است برای ارتباط با جهان. جهان فارغ از سینمای هالیوود و حتی سینمایی فارغ از کن و برلین. یک جشنواره کاملا ایرانی، برای مخاطبی که بیشتر در آسیا و خاورمیانه زندگی می کند. مسلمان است و به دنبال دریافت هایی تازه از هنر سینما است. جشنواره جهانی، هنوز در اول راه است و زمان زیادی طول می کشد تا هویت مستقل خود را بیابد، جهان، سینمای ایران را هنوز با جشنواره ملی فیلم فجر می شناسد. با جشنواره ای که از دل آن، انبوهی فیلم شاخص و محبوب بیرون آمده، تعداد زیادی سینماگر شناخته شده در آن متولد شده است. جشنواره ای که عباس کیارستمی و اصغر فرهادی را به جهان و جشنواره های اروپایی معرفی کرده و پدیده دهه هشتادش یعنی فرهادی توانسته تا اسکار برسد. جشنواره ملی فیلم فجر با نزدیک به چهل سال تجربه، محل درخشش جعفر پناهی و مجید مجیدی بوده است. نخستین بارقه های نبوغ و خلاقیت این سینماگران با جشنواره فجر رقم خورده است. جشنواره جهانی، هنوز چنین کشف هایی نداشته و در بهترین حالت یک فرصت و بستر است.

جشنواره جهانی فیلم فجر، می خواهد یک برند باشد و برای این رویا، باید تلاش کند. فعلا در آغاز راه است. نمایش فیلم های دیده نشده ایرانی در این رویداد، در سال گذشته به آن گرما و شور داد و مشخص است که جشنواره هر دوره نسبت به دوره قبل رشد داشته است. اما هنوز فیلمی خارجی در جشنواره جهانی فیلم فجر معرفی و کشف نشده است. اتفاقی که وجه تمایز جشنواره برلین، کن و مونترال با دیگر جشنواره های معتبر است. یعنی دیده شدن و جایزه گرفتن یک فیلم از این رویدادها، باعث ایجاد کنجکاوی نسبت به این آثار می شود.

رضا میرکریمی سینماگری است که می توان تمایل و علاقه اش را به سینمای کیارستمی در آثارش دید، او سینماگری است آشنا با فضای فیلمسازی جهان. گزینه ای برای دبیری که در درازمدت می تواند برای جشنواره جهانی به یک نقطه امید تبدیل شود. همان طور که روابطش در سینمای ایران را به کمک جشنواره آورده آهسته آهسته اعتبار بین المللی پیدا می کند و جشنواره را به سمت حرفه ای تر شدن، سوق می دهد. باید دید امسال و با وجود تشدید تحریم ها و مشکلات اقتصادی، جشنواره جهانی فیلم فجر چه رویکردی دارد و چقدر در معرفی سینمای ایران به جهان موفق است و تا چه اندازه می تواند صدای فرهنگ ایرانی، در آنسوی مرزها باشد. قطعا در این فضا، اتخاذ یک استراتژی بین المللی برای دعوت از میهمانان شاخص و برگزاری نشست هایی درباره صلح، سینمای شریف و اخلاقی ایران و دستاوردهای بین المللی آن در چهل سال اخیر، فرصتی است برای این سرزمین و مردمش، تا تصویری واقعی از خود به جهان مخابره کنند. تصویری که ربطی به تصویر ثبت شده رسانه های غربی ندارد.