ده‌نمکی رکورد می‌زند؟/ «زندانی‌ها» بازگشت کارگردان فیلم‌های پرمخاطب

منتشر شده در 22 اسفند 1397
ده‌نمکی رکورد می‌زند؟/ «زندانی‌ها» بازگشت کارگردان فیلم‌های پرمخاطب

اکران نوروزی فیلم «زندانی‌ها» بازگشت دوباره مسعود ده‌نمکی به رقابت آغاز سال است.

علی رضایی: مسعود ده نمکی روزنامه نگار سابق و فیلمساز فعلی نوروز 98 با فیلم «زندانی‌ها» به رقابت دشوار گیشه نوروزی پا گذاشته است. در فضایی که رقیبان سختی دارد و پیروزی در این فضا ساده نیست. فیلم تازه او اما امتیازهایی نسبت به دیگر ساخته هایش دارد. «زندانی ها» یک درام اجتماعی است با چاشنی مشکلات روز و البته خطی عاشقانه هم دارد. مثل دیگر فیلم های ده نمکی، این بار هم باید سراغ آدم هایی را گرفت که متحول می شوند، اما این تحول یک شبه و ناگهانی نیست.

 

امسال گزینه های دیگر نوروزی با انبوهی جایزه و افتخار یا نقدهای مثبت رسیده اند. «رحمان 1400» با مهران مدیری و محمدرضا گلزار یکی از گرینه های تبدیل شدن به بمب گیشه است. «چهار انگشت» و «ژن خوک» هم برای کسب عنوان دومین کمدی پرفروش نوروزی رقابت می کنند. «زندانی ها» با زوج بهنام تشکر و هومن برق نورد که چند سریال موفق تلویزیونی داشته اند، باید با این آثار کمدی رقابت کند. در عین حال «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی هم فیلمی است که می‌تواند عنوان پرفروش ترین فیلم اکران نوروز را به دست بیاورد. اما سابقه مسعود ده نمکی و فروش خوب سه گانه «اخراجی ها» عاملی است که می تواند شانس او را بیشتر کند. «زندانی ها» را موسسه فرهنگی تبلیغاتی بهمن سبز پخش می کند که بیش از 100 سالن در سراسر ایران دارد، این گستره و بعد مسافت و امکان جذب مخاطب در شهرهای مختلف، فرصتی است که شاید فیلم های دیگر به این شکل نداشته باشند. فیلم های ده نمکی معمولا در شهرستان فروش بهتری دارند و بهمن سبز می تواند این فرصت را برای «زندانی ها» فراهم کند تا بیشتر دیده شود و مخاطب بیابد.


سالها از نوروزی گذشته که مسعود ده نمکی با «اخراجی ها» با اصغر فرهادی و «درباره الی» رقابت می کرد. حالا باید دید نزدیک به یک دهه بعد جامعه خسته و دلزده از بازی های سیاسی و گرفتار شرایط دشوار اقتصادی، حوصله خندیدن به طنازی‌های بازیگران «زندانی‌ها» را دارد و نام مسعود ده نمکی به عنوان سازنده بسیاری از فیلم های پرفروش یک دهه اخیر، گیشه را به نفع این سینماگر رقم می زند یا نه؟