مومنی‌شریف: خاستگاه ادبیات دفاع مقدس در ایران، مردمی است

منتشر شده در 19 تیر 1398

جشن انتشار چهار کتاب «ساجی»، «صباح»، «چراغ‌های روشن شهر» و «زیباترین روز‌های زندگی»، با عنوان «زنان مقاوم خرمشهر» حوزه هنری برگزار شد.
 

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این مراسم با حضور محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری، مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری و حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و جمع کثیری از نویسندگان، هنرمندان، مسئولان لشکری و کشوری برگزار شد.

 

رئیس حوزه هنری با اشاره به اینکه امروز برای ما و ادبیات دفاع مقدس روز مهمی است، گفت: پیش از این در تخیلمان نمی‌گنجید که در یک روز چهار کتاب را از چهار بانوی مبارز رونمایی کنیم. خوشحالم امروز بار عظیمی از خاطرات دفاع مقدس را خواهران نویسنده به دوش می‌کشند.

 

وی ادامه داد: ادبیات جنگ در دنیا معمولا خاستگاه دیگری دارد و برخلاف همه دنیا که خاستگاه جناحی و حکومتی دارد، ادبیات دفاع مقدس ما خاستگاهش مردمی است.

مومنی‌شریف افزود: خانواده به عنوان هسته مرکزی جامعه و خانم‌ها نقش محوری و حیات بخشی در خانواده دارند. حضور زنان در همه جا به ویژه در خانه مایه حیات است؛ زنان در ادبیات دفاع مقدس یا در نقش مادر هستند یا در نقش همسر یا به عنوان رزمنده نقش موثری در جنگ دارند. گاهی هم تمام این‌ها با هم ممزوج است. یک مطالعه نشان می‌دهد جنگ ما در دفاع مقدس جنگ بین دو ارتش منظم نبود؛ بلکه جنگ بین یک ارتش مجهز با مردم بود.

 

رئیس حوزه هنری با اشاره به اینکه اگر توجه به ادبیات بانوان در حوزه دفاع مقدس ادامه می‌یافت، امروز جایگاه ادبیات دفاع مقدس مرتفع‌تر بود، بیان کرد: آنچه در ادبیات دفاع مقدس تا به امروز دیده شده است سه گونه نقش برای خانم‌ها دیده شده است. نقش مادر بودن (کتاب: در کنار رود خیم) و یا به عنوان همسر( کتاب: نامه‌های فهیمه) یا به عنوان رزمنده و حضور مستقیم در جنگ (کتاب: دا)  والبته گاهی هر سه نقش را در یک کتاب مشاهده می‌کنیم.

 

همین آغاز کارها در حوزه روایت دفاع مقدس به قلم زنان،  افق روشنی را به ما نشان می‌داد و ادبیات امروزمان را بیشتر معطر کرده است. وی تاکید کرد: ادبیات دفاع مقدس برای شناساندن زن ایرانی به دنیا موثر خواهد بود.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه زن همواره در هستی مبدع، چشمه، مولد و منشأ است، گفت: زن، چون مولد است به وجود می‌آورد؛ امروز زن از همیشه مهمتر است. وقتی به نقاط پایانی این کارزار تمدنی می‌رسیم، زن مهمتر می‌شود. هرچه نزاع ما پیچیده‌تر می‌شود، زن مهم‌تر می‌شود. اگر زن مجاهد باشد، یاد حضرت فاطمه (س) را تداعی می‌کند؛ زن مقاومت حضرت زینب(س) را تداعی می‌کند.

 

وی افزود: ما تعداد زیادی شهید زن داشتیم؛ تعداد بالایی اسیر زن داشتیم، آزاده‌هایی که سرافرازند. در جنگ و تهاجم فرهنگی سهم و نقش زنان متفاوت است.  شاید اجر کسانی که درباره جنگ می‌نویسند، کمتر از کسانی نباشد که در آن روز‌ها حضور داشتند.

 

در ادامه، ساسانی خواه نویسنده کتاب «چراغ‌های روشن شهر» با اشاره به اینکه این کتاب جنگ را از نگاه دختری ۱۴ ساله روایت می‌کند، گفت: خانم فرهادی شخصیتی کنشگر و فعال است که با رخداد‌های جنگ حرکت می‌کند؛ تصمیم می‌گیرد و بعد عمل می‌کند. وی با سن کمی که در دوران جنگ داشت، یکی از الگو‌های جوانان، نوجوانان و افراد در سنین بالاتر است.

 

وی افزود: کتاب «چراغ‌های روشن شهر» حاصل ۵ سال مصاحبه عمیق، هدفمند و ساختار یافته با خانم فرهادی، خانواده وی و کسانی است که حتی نصف روز با وی بودند و از خانم فرهادی خاطراتی داشتند. من دوبار به خوزستان رفتم و به عنوان کار پژوهشی به کار نگاه کردم.

 

نویسنده کتاب «چراغ‌های روشن شهر» با اشاره به اینکه سعی کردم در بیان کلیات و حوادث به عمق و جزئیات برسم، بیان کرد: از تجربیات کسانی که در حوزه خاطره نویسی کار کردند، استفاده کردم. ۵ سال از بهترین سال‌های عمر من و خانم فرهادی به این کار اختصاص داده شد. برایم مهم بود کتاب برای مخاطب جذابیت داشته باشد و با استفاده از ظرفیت خاطره نویسی سعی کردم اثر پر کشش و پر تعلیق باشد.