هولناک، دیدنی و به یادماندنی/ درباره نمایش «شاه ماهی»

منتشر شده در 26 تیر 1398

نمایش «شاه ماهی» به کارگردانی رضا بهاروند قصه‌ای جذاب و بازی‌هایی به یادماندنی دارد.

 

محمدعلی حیدری: نمایش «شاه ماهی» در فضای کسالت بار تئاتر این روزها، یک اتفاق ویژه است. موضوعی تکان دهنده دارد که تلخی و سیاهی اختناق و خشونت را ترسیم می‌کند. بخش اعظم جذابیت نمایش مدیون حضور و بازی امیر جدیدی است، ستاره خوش سیمای سینمای این سال‌ها در انتخابی هوشمندانه، نقشی کاملا منفی و متفاوت انتخاب کرده و با تغییر لحن و گویش و با قامتی خمیده مقابل چشمان تماشاگر ظاهر می‌شود.

 

نمایش با مونولوگی طولانی و خسته کننده آغاز می‌شود اما با ورود بچه‌ها به صحنه، فضا تغییر کرده و قصه آغاز می‌شود. مواجهه کیسان (امیر جدیدی) با قربانیانش بخش مهم نمایش را تشکیل می‌دهد و مسیر قصه از این تقابل و تعامل عبور می کند و در نهایت، به سکون و رخوت دوباره می رسد. «شاه ماهی» خشن و هولناک است. خشونت نمایش عیان نیست. اما تصویری که کیسان مدام از گذشته و بلایی که سر مردم برگ‌ریزان آورده زنده و جاندار برای تماشاگر شرح می‌دهد، پررنگ و تاثیرگذار است.

 

کارگردان با استفاده از حرکت و دیالوگ، میزانسن‌های متنوع و ایجاد موقعیت‌های غیر قابل پیش بینی در قصه (کشف جنازه حمود یا رفتارهای متناقض کیسان در برابر شمس و واله) تماشاگرش را مدام در تعلیق و هیجان نگه می‌دارد و نفسش را در سینه حبس می‌کند. گروه بازیگران نمایش در جان دادن به سیمای قربانیان جهل و خشونت، به بهترین شکل عمل می‌کنند اگرچه فاصله‌شان با امیر جدیدی بسیار است. جدیدی، با جسارت نقش یک هیولای نامتعادل را بازی کرده و در دو ساعت اجرای نمایش، حتی یک لحظه انرژی و شوقش برای خلق این شخصیت پیچیده و هراس آور افت نمی‌کند. تماشای بازی او، یکی از بزرگترین امتیاز این نمایش است.

«شاه ماهی» تا اواخر تیرماه در پردیس شهرزاد روی صحنه است.

منبع: همشهری آنلاین