سینماهایی که برایتان خاطره می‌سازند / بخش اول

منتشر شده در 9 آبان 1394
سینماهایی که برایتان خاطره می‌سازند / بخش اول

اغلبِ ما به تماشای فیلم در سالن های کسل کننده ی سینما با حداقل استاندارد عادت کرده ایم، ولی با اندکی جست وجو و تحقیق درمیابیم که داستان چیز دیگریست. سینماهایی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد، سالن های زیبایی دارند و این نشان می دهد که تجربه ی تماشای فیلم چقدر می‌تواند جذاب و متفاوت باشد: از معماری و طراحی خاص گرفته تا امکانات و خدمات کم نظیر.

سینما تئاتر ملی اورانیا بوداپست، مجارستان

Urania National Film Theater, Budapest, Hungary

بیش از هر چیزی تاریخچه ی غنی این سینما جالب است که البته در زمره ی میراث ملی مجارستان نیز محسوب می شود. این سینما در دهه ی 1890 ساخته شده و در طول این سال ها کاربری های گوناگونی را تجربه کرده است: باشگاه، صحنه ی اجرای بازیگران دوره گرد، نمایش های علمی و در نهایت سینما. معماری عرفانی آن به سبک موریش یعنی اسپانیایی-عربی است و عطر قهوه ی هندی از لابی تا سالن سینما می پیچد؛ چرا که می توانید فنجان خود را همراه با سینی برای تماشای فیلم ببرید. دو سالن کوچک و دنج  و یک سالن اصلی دارد که در مجموع ظرفیتی حدود 500 نفر می شود و بیشتر یادآور سالن های تئاتر با صندلی های مخملی بنفش است. بهای بلیت آن از هزار 1000تا 1600 فورینت مجاری، یعنی حدود 3  تا 5 یورو، است.

کورشمالی هان  اسکوپیه، مقدونیه

Kurshmali Han, Skopje, Macedonia

اینجا اگر چه در اصل سینما نیست، ولی از سال 2010 میزبان جشنواره های متنوع و پخش فیلم و مستند شده است. در کنار آن، برگزاری نمایشگاه، جلسات بحث، کارگاه، کلاس های سطح بالا و رخدادهای موسیقایی نیز جای دارند. اکران فیلم در فضای بازِ کاروانسرای قرن 16 کورشمالی هان جذاب ترین و سحرآمیزترین ویژگی این سینماست که در حقیقت یکی از موزه های ملی  مقدونیه به شمار می رود.

تئاتر فاکس دیترویت، امریکا

Fox Theater, Detroit, The United States

آنچه سینما تئاترهای فاکس را درسراسرامریکا ویژه می سازد عظمت و جلال آنهاست. تئاتر فاکس دیترویت، میراثی تاریخی- ملی، در 1928 ساخته و در 1988، با حفظ 80 درصد از بنای قدیم، بازسازی شده است. بیش از 5000 نفرظرفیت دارد و جایگاه دوم را به لحاظ بزرگی در این کشور داراست. و اما معماری شگفت انگیز آن: ورودی تئاتر با 16 در به یک لابی مرمر سیاه و سفید باز می شود. لابی اصلی 6 طبقه ارتفاع دارد و با فرش پشمی یک دست 330 متر مربعی با وزنی معادل 1400 کیلوگرم پوشیده شده است. از ستون ها و گچ بری ها که بگذرید، آنچه در سقف وسیع و زیبای آن توجه تان را جلب می کند، چلچراغ 900 کیلویی آن است که از 1200 تکه شیشه ساخته شده و 4 متر قطر دارد.

سینما هنر پوشکین بوداپست، مجارستان

Pushkin Art Cinema, Budapest, Hungary

سینما پوشکین از قدیمی ترین سینماهای بوداپست است که از 1926 به نمایش فیلم پرداخته و در زمان خود، با 225 صندلی، از بزرگ ترین سالن های اروپا بوده است. این سینما حتی با هدف تماشای معماری آن و چشیدن قهوه ی عالی ای که در سالن اصلی سرو می شود، ارزش بازدید دارد. حتی اگر پخش فیلم های هنری مستقل جذبتان نکرد، در دو سالن کوچک تر آن، کتاب خوانی و سخنرانی و حتی تماشای پخش زنده ی اُپراهای رویال هاوس شما ناامید نمی گذارد. گفتنی است که از قدیم شهرت این سینما به پخش جدیدترین فیلم ها به زبان اصلی بوده است. بهای بلیت این سینما بسته به جای انتخابی و ساعت روز بین 750 تا 1500 فورینت، برابر 2.5 تا 5 یورو، است.

ادامه دارد ...

گردآوری و ترجمه: مهدیه فرشادجو