سینماهایی که برایتان خاطره می‌سازند / بخش پایانی

منتشر شده در 10 آبان 1394
سینماهایی که برایتان خاطره می‌سازند / بخش پایانی

پولا آرِنا پولا، کرواسی

Pula Arena, Pula, Croatia

سینمایی که زمانی محل مبارزه ی گلادیتورها بوده است! بنایی که در حدود زمان میلاد مسیح ساخته شده و از جمله شش آمفتی تئاتر رومی برجای مانده است. دیوارهای 35 متری این بنا، علاوه بر کنسرت، از 1932 شاهد هنر هفتم بوده اند. تماشای فیلم در سینمایی با ظرفیت خیره کننده ی 7000 نفری نشسته یا 12 هزار و پانصد نفر ایستاده در بنایی به این قدمت همراه با فنّاوری روز تجربه ایی فراموش نشدنی خواهد بود.

تئاتر بیژو (جواهر) بریج پورت، امریکا

The Bijou Theater, Bridgeport, The United States

سینما تئاتر بیژو با قدمتی بیش از 100 سال، مدت ها خاک می خورد تا در 2005 خریداری و از سال 2011 بازگشایی شد. ویژگی خاص این سینما معماری طرح رنسانس اسپانیایی و چیدمان 202 صندلی آن در دو شکل استودیویی و کافه - رستورانی است. علاوه بر فیلم های مستقل و نمایش های هنری-فرهنگی، موسیقی زنده و تئاتر و کمدی نیز از مجموعه برنامه های این مجموعه ی هنری است که دستی هم در امور خیریه دارد. بهای بلیت معقول، سیستم صوتی و تصویری به روز، سرویس کامل غذا و محیط بسیار تمیز همه ی آن چیزی است که تماشاگران را نمک گیر می کند.

سینه تکا ماتادرو (سینماتِک ماتادور) مادرید، اسپانیا

Cineteca Matadero, Madrid, Spain

این سینمای زیبا و خاص در اسپانیا اولین و تنها میزبان انحصاری سینمای مستند است. معماری سالن 236 نفره ی آزکونای آن  شما را در ازای 3.5 یورو به تماشای فیلم مستند و مستقل در دوران ماتادورها می برد. هر دو سالن این سینما چند منظوره اند و میزبان کلاس ها و کارگاه های آموزشی، کنفرانس ها و دیگر رخدادهای فرهنگی. در فضای باز نیز یک پرده ی نمایش بزرگ دارد که تماشای برنامه هایش رایگان است. در رستورانِ تراس دار آن که غذاهای سالم و طبیعی سرو می کند نیز امکان تماشای فیلم هست.

گردآوری و ترجمه: مهدیه فرشادجو