رقابت نسل‌ها/ بخش دوم معرفی فیلم‌های جشنواره سی و ششم ( 19 دی 1396 )

 

الناز نعمتی: در بخش دوم معرفی فیلم‌های بخش سودای سیمرغ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، مروری داریم بر آثاری که در این رویداد روی پرده می‌روند.

سرو زیر آب

پس از فیلم زیبا و تحسین شده «ملکه» که در جشنواره سی ام به نمایش در آمد و جوایزی را نیز کسب کرد محمدعلی باشه آهنگر تا  6سال فیلمی نساخت چراکه منتظر فراهم شدن شرایط مطلوب برای تولید فیلم «سرو زیر آب» بود. این فیلم بارها تا مرحله پیش تولید رفت اما پروژه هربار بخاطر مشکلات مالی متوقف شد. تا اینکه سال گذشته خبرهایی مبنی بر مشارکت حوزه هنری در ساخت فیلم رسانه ای شد و در نهایت فیلم به مرحله فیلمبرداری رسید. طبق شنیده ها این فیلم در راستای هدف آشتی ملی تولید شده و همچون فیلم قبلی کارگردان پروداکشن سنگینی دارد. نکته جالب توجه درباره آخرین فیلم باشه آهنگر حضور خود این کارگردان به عنوان بازیگر است.  

در خلاصه داستان «سرو زیر آب » که فیلمنامه آن توسط محمد علی باشه آهنگر و حامد باشه آهنگر نوشته شده و درباره شهدای گمنام است آمده: راز جهانبخش کرامت فاش می شود؟ این راز خواب چیستا، ماهرو، گودرز، بهرام، جهانگیر و سرگرد پوشیاس را آشفته خواهد کرد. جهانبخش برای اثبات بی گناهیش و بازگشت آرامش سفربلندی را آغاز می کند؛ سفری که پایانش زندگی بسیاری از آنها را تغییر می دهد...

دراین فیلم بابک حمیدیان، مسعود رایگان، رضا بهبودی، مینا ساداتی، همایون ارشادی، مهتاب نصیر پور، هومن برق نورد، ستاره اسکندری، شهرام حقیقت دوست، فرخ نعمتی، هادی قمیشی، سیاوش چراغی پور، حسن نجاریان، حسین فلاح و امیر دلفانی نقش آفرینی می کنند. «سرو زیر آب» در تهران، میبد، روستای مزرعه کلانتر یزد، روستای سپید دشت  لرستان و دزفول فیلمبرداری شده است و مراحل فنی را پشت سر گذاشته و برای اکران در جشنواره آماده است.

سوءتفاهم

فیلم «سوءتفاهم» پس از گمانه زنی های فراوان درباره انتخاب بازیگران فیلم بالاخره امسال جلوی دوربین رفت. ابتدا قرار بود بود لیلا حاتمی، سحر دولتشاهی، صابر ابر،طناز طباطبایی و بهرام رادان در این فیلم نقش آفرینی کنند اما ظاهرا همه این بازیگران از بازی در فیلم انصراف دادند تا فیلم با بازی مریلا زارعی ،کامبیز دیرباز و هانیه توسلی با تهیه کنندگی سازمان فرهنگی اوج جلوی دوربین برود. دلیل انصراف بازیگران مشخص نشد و حتی معلوم نیست با این بازیگران برای بازی در فیلم صحبت شده بود یا فقط گمانه زنی و انتخاب کارگردان بود!

در هر صورت فیلمبرداری این فیلم پائیز آغاز شد و مراحا فنی آن به سرعت سپری شده و برای اکران در جشنواره آماده شد.بادی منتظر ماند و دید آخرین فیلم احمدرضا معتمدی که بیشتر علاقمند به فضاهای فلسفی و روشنفکرانه است چطور از آب درآمده است.  

قصه فیلم «سوء تفاهم» ماجرای یک گروگان گیری است که همه چیز در متن واقعیت پیش می‌رود، اما با گذشت زمان این شبهه پیش می‌آید که این حادثه بیشتر شبیه یک «سوء تفاهم» یا توهم است.

 

شعله ور

تمام اعتراض هایی که به حضور فیلم «امپراطور جهنم» در بخش مسابقه شد گریبان فیلم «شعله ور» را نیز گرفت. این فیلم نیز سال گذشته همراه با اثر تحسین شده حمید نعمت الله یعنی «رگ خواب» به دفتر جشنواره ارسال شده بود اما ظاهرا مورد سلیقه داوران قرار نگرفته و آن را شایسته حضور در بخش سودای سیمرغ ندانسته بودند. نعمت الله نیز تصمیم گرفت فیلم را اکران نکند و مجددا شانس خود را برای حضور در جشنواره امتحان کند. اینبار اما هیئت داوران فیلم را پسندیدند و آخرین فیلم نعمت الله در جمع 22 فیلم بخش مسابقه قرار گرفت.

برخلاف فیلم قبلی نعمت الله «شعله ور» یک فیلم کاملا مردانه است و کارگردان سراغ تجربه کاملا متفاوتی به نسبت فیلم قبلی‌اش رفته است. نعمت الله در این فیلم هم سراغ دوست و همکار خود هادی مقدم دوست رفته و مشترکا فیلمنامه را نوشته اند. «شعله ور» داستان زندگی فرید است که با تمام سختی ها و درگیری هایش در زندگی عددی نشده است! این احساس، همه زندگی او را تحت تاثیر قرار  می دهد و …

به گفته کارگردان «شعله ور» فیلمی درباره حسادت است . امین حیایی به همراه پسرش  دارا حیایی، زری خوشکام و پانته‌آ مهدی نیا از بازیگران این فیلم هستند و تهیه کنندگی آن بر عهده محمدرضا شفیعی بوده است.

عرق سرد

سهیل بیرقی که با فیلم متفاوت «من» خود را به عنوان یکی از استعدادهای تازه سینمای ایران معرفی کرده بود امسال با اثری بسیار کنجکاوی برانگیز در جشنواره حضور خواهد داشت. «عرق سرد» به موضوع دختران فوتبالیست در ایران میپردازد و اینطور که از عکس های فیلم به نظر میرسد اغلب سکانس های آن در ورزشگاه ها می گذرد. از داستان فیلم هیچ خلاصه ای جز جمله « به سلامتی جمع...» در اختیار رسانه ها قرار نگرفته است و بازیگران و عوامل نیز در این مورد چیزی به خبرنگاران نگفته اند. نکته جالب فیلم این است که بازیگر نقش اصلی آن یعنی باران کوثری برای بازی در این فیلم به عنوان یک دختر فوتبالیست 20کیلو از وزن خود را کم کرده است و بازی بسیار متفاوتی در نقشی متفاوت ارائه کرده است. 

امیر جدیدی, سحر دولتشاهی, لیلی رشیدی و هدی زین العابدین از دیگر بازیگران فیلم هستند و مهدی داوری تهیه فیلم را بر عهده داشته است.

فیلشاه

«فیلشاه» دومین اثر سینمایی هادی محمدیان پس از «شاهزاده روم» تنها فیلم انیمیشن حاضر در بخش مسابقه است.« فیلشاه» حال و هوایی فانتزی و سورئال دارد و داستان آن در یک جنگل میگذرد.

محمدیان درباره رقابت فیلم انیمیشن اش با آثار رئال گفته است: در وضعیت کنونی من معتقدم باید اجازه داد فیلم‌های انیمیشن نیز در کنار فیلم‌های رئال رقابت کنند. به غیر از چند بخش، در باقی بخش‌ها مانند کارگردانی و فیلمنامه هیچ تفاوتی میان آثار انیمیشن و رئال نیست و ما نیز از رقابت با فیلم‌های رئال ابایی نداریم.

این فیلم به تهیه کنندگی حامد جعفری انیمیشنی پرکاراکتر است که در تولید آن تیمی 150 نفره مشارکت و بیش از 50 انیماتور مسئولیت متحرک‌سازی انیمیشن «فیلشاه» را برعهده داشته‌اند.

 داستان «فیلشاه» در جنگلی در آفریقا رقم می‌خورد. رییس گله فیل‌ها صاحب فرزندی می ‌شود که همه انتظار دارند جانشین رییس گله باشد، اما برخلاف تصور همه «شادفیل» بسیار دست و پا چلفتی است و هیکل گنده‌اش همیشه سبب تخریب و خرابکاری می ‌شود.

 

کار کثیف

اغلب فیلم های متاخر خسرو معصومی در فضای روستایی شمال کشور و در میان برف و بوران فیلمبرداری شده اند تا جایی که منتقدان به کنایه میگویند با دیدن برف و طوفان به یاد فیلم های معصومی میفتند. آخرین فیلم معصومی با نام «کار کثیف» نیز ظاهرا در فضایی روستایی میگذرد و مانند اغلب اثار این کارگردان درباره قشر آسیب پذیر جامعه است و به واکاوی مشکلات آنها می پردازد.

این فیلم قصه ای اجتماعی دارد و کار و مهاجرت مضامین اصلی آن را تشکیل میدهند و بخش های کوتاهی از آن در استانبول فیلمبرداری شده است. معصومی درباره قصه آخرین فیلم اش گفته است: «کار کثیف» همانطور که از اسمش پیداست درباره شغلی است که مورد پسند نیست و خاصه به فروش مسکرات در خارج از ایران می پردازد و به همین خاطر در کشور ترکیه فیلمبرداری انجام شده است. مضمون و محتوای کلی این اثر مسایل مربوط به مهاجرت و کار کردن در شرایطی دور از وطن خویش است. این فیلم یکی از سه گانه هایی است که تصمیم دارم در آینده دو فیلم دیگرش را بسازم.

درفیلم «کار کثیف»  پدرام شریفی، الهام نامی، شاهرخ فروتنیان، لوون هفتوان و رضا فیاضی به ایفای نقش پرداخته اند و معصومی خود تهیه کار را بر عهده داشته است. 

کامیون

کامبوزیا پرتوی چهره آشنای سینمای کودک در دهه شصت است اما دو فیلم آخر این کارگردان درام های اجتماعی هستند. پرتوی با ساخت فیلم «کافه ترانزیت» جوایز متعددی را از جشنواره های داخلی و بین المللی کسب کرد و حالا پس از سالها با فیلم «کامیون» در جشنواره سی و ششم حضور خواهد داشت.

فیلم سینمایی «کامیون» در مرزهای سوریه و عراق، در روستاهای اطراف منطقه «سیلوانا» در استان آذربایجان غربی، در شهرهای ارومیه و میانه و در نهایت در لوکیشن‌های مختلفی در تهران ازجمله؛ آزادی، تهرانسر، گلابدره، شهرک غرب، صادقیه و ... فیلمبرداری شده است. در این اثر سینمایی، سعید آقاخانی، نیکی کریمی، تروسکا جولا، رامین راستاد، یعقوب پرسا، نسرین مرادی و ... به ایفای نقش پرداخته اند و پرتوی خود تهیه فیلم را بر عهده داشته است. تاکنون از داستان فیلم هیچ خبری در رسانه ها منتشر نشده است ولی از عکس های فیلم پیداست که داستان درباره یک راننده کامیون است و مضمونی اجتماعی دارد.

لاتاری

یکی از کنجکاوی برانگیزترین فیلم های جشنوراه امسال بی تردید سومین فیلم بلند سینمایی محمدحسین مهدویان کارگردان جوان و مستعد سینماست که با دو فیلم موفق قبلی اش حسابی انتظارها را از خود بالا برده است. به تازگی ویدئویی از فیلم «لاتاری» در رسانه ها منتشر شده که با دیدنش انگیزه تماشای فیلم در مخاطب بالا میرود. بخصوص اینکه حتی در همین تیزر کوتاه هم می توان تشخیص داد که مجموعه ای از بازی های خوب را در این فیلم خواهیم دید. باید منتظر ماند و دید مهدویان وقتی از حال و هوای دهه50 و 60فاصله بگیرد باز هم توانایی ساخت فیلم خوش ساخت را دارد یا نه.

سومین فیلم مهدویان به موضوع قاچاق دختران ایرانی به کشورهای عربی میپردازد. در این فیلم هادی حجازی فر٬ حمید فرخ نژاد٬ ساعد سهیلی٬ جواد عزتی و زیبا کرمعلی به ایفای نقش پرداخته اند و تهیه کنندگی اثر را همچون فیلم قبلی این کارگردان محمود رضوی بر عهده داشته است.

ماهورا

فیلم «ماهورا» با نام قبلی ماهور به کارگردانی حمید زرگرنژاد زمستان سال گذشته تولید شد. این فیلم یک درام عاشقانه محسوب می ‌شود که تمام فیلمبراری آن در لوکیشن های بکر و واقعی در تالاب ها و روستاهای جنوب کشور انجام شده است.

حمیدزرگرنژاد درباره فیلم گفته است:  فیلمنامه «ماهورا» طی ۴ سال تحقیق بر اساس یک واقعه تاریخی نگاشته شده است. در واقع همین واقعی بودن قصه فیلم باعث شد تا دنبال لوکیشن های بکر در تالاب های خوزستان برویم اگر چه تولید این پروژه در این لوکیشن ها سختی های خودش را دارد اما امیدوارم روایت قصه در فیلم به خوبی پیشرفته باشد.

ساعد سهیلی، یوسف مرادیان، بهاره کیان افشار، مونا فرجاد و میترا حجار از جمله هنرمندانی هستند که در این پروژه  به ایفای نقش می پردازند و تهیه کنندگی این فیلم را علیرضا جلالی و حمید آخوندی برعهده دارند.

در خلاصه داستان «ماهور» آمده است : در روستایی مرزی  زیباترین دختر به عنوان عروس هور انتخاب می شود تا  یک روز در هفته خود را به آب بسپارد و هور بارور شده و قهرش نگیرد، امین معروف به سمور؛ قاچاقچی ایرانی عروس هوربه نام ماهور را می دزد.

مصادره

دیگر فیلم کمدی حاضر در بخش مسابقه اولین فیلم سینمایی مهران احمدی است که خودش سابقه بازی در فیلم ها و سریال های کمدی را دارد. از قصه «مصادره» چندان اطلاعی در دست نیست اما آنچه از عکس های فیلم میتوان برداشت کرد این است که قصه فیلم در حال و هوای دهه 50 میگذرد. بخشی از فیلمبرداری در کشور ارمنستان بوده که ظاهرا مربوط به بخش هایی از قصه است که در کشور آمریکا میگذرد. برگ برنده فیلم «مصادره» بازیگران آن بخصوص رضا عطاران است که هیچکدام از فیلم های کمدی اش در سالهای اخیر با شکست تجاری مواجه نشده اند.

رضا عطاران، هومن سیدی، بابک حمیدیان، میرطاهر مظلومی، هادی کاظمی، مزدک میرعابدینی، سیامک صفری و مهران احمدی به همراه بازیگر کودک امیر صدرا حقانی در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند و تهیه کنندگی این فیلم بر عهده محمدحسین قاسمی است.

در خلاصه داستان فیلم آمده است: «ایران خیلی بزرگه ولی ما هم خیلی بدشانسیم... »

مغزهای کوچک زنگ زده

شاید همه علاقمندان به سینما فیلم های هومن سیدی را دوست نداشته و با فضای آثار او ارتباط برقرار نکنند اما نمی توان منکر این قضیه شد که فیلم های این کارگردان جوان اغلب خوش ساخت هستند و حتی اگر با محتوای آنها و یا جو و حال و هوای پر از عصبیت شان هم ارتباط برقرار نکنیم باز هم نمی توانیم از کارگردانی سیدی ایراد بگیریم. پنجمین فیلم سیدی با نام «مغزهای کوچک زنگ زده» در جشنواره امسال حضور خواهد داشت. این فیلم تقریبا در سکوت خبری تولید شد و از داستان آن نیز اطلاعی در دست نیست.ابتدا قرار بود حامد بهداد نیز در این فیلم در نقش برادر نوید محمدزاده نقش آفرینی کند بازیگرانی که منتقدان و حتی مخاطبان سینما سبک بازیگری برونگرایانه شان را بسیار شبیه به هم میدانند اما این اتفاق میسر نشد تا این دو بازیگر روی پرده سینما کنار هم دیده شوند. 

  نوید محمدزاده، نازنین بیاتی، فرید سجادی حسینی، علی علایی و فرهاد اصلانی از بازیگران اصلی این فیلم هستند و برخی هنرجویان هومن سیدی نیز در فیلم بازی داشته اند. تهیه کنندگی این اثر سینمایی بر عهده سعید سعدی است.

در خلاصه داستان «مغزهای کوچک زنگ زده» آمده است: « داستان مغزهایی است که زنگ زده اند!»